Reportage: Tæt på fly og håndværk på Flyvestation Aalborg
Det er ikke hver dag, man står ansigt til ansigt med en F-16 eller får lov at komme helt tæt på avancerede militærhelikoptere. Men det var netop virkeligheden, da Malerforbundet og Malernes Fagforening Nordjylland var på rundvisning bag hegnet på Flyvestation Aalborg.
Besøget gav et unikt indblik i en arbejdsplads, der på alle måder skiller sig ud. Rundt om i hallerne er medarbejderne lige nu i fuld gang med at forberede de F-16 fly, der er solgt til Argentina – en opgave, der kræver en præcision og faglighed ud over det sædvanlige. Her er sammenholdet stærkere end nogensinde, og med en organisationsgrad på næsten 100% af de 14 uddannede autolakerere, står Malerforbundet utrolig stærkt.
Repræsentanterne fra fagforeningen fik en rundvisning helt ind i de store hangarer, og det var svært ikke at blive imponeret over de enorme maskiner. At se medarbejderne arbejde med millimeterpræcision på de imponerende flyskrog og komplekse helikoptere gav en dyb respekt for den specialviden, der findes her. Det er en imponerende oplevelse at komme helt tæt på de store maskiner. Det understreger virkelig, hvor specialiseret en opgave medarbejderne løfter, når de står med hænderne direkte på de fly og helikoptere, vi andre kun ser i luften.
Et unikt arbejdsmiljø
Under besøget blev det tydeligt, at hverdagen på flyvestationen er præget af både stolthed og omskiftelighed. Den nyvalgte tillidsrepræsentant, Kim Buus, overtager en gruppe, der er meget glade for deres arbejde, men som også håndterer komplekse udfordringer med specialmaling, der kræver særligt sikkerhedsudstyr.
“Det er en helt speciel arbejdsplads. Når vi står så tæt på 100 procent organisering, giver det os en enorm rygdækning og en rolig stemme ind mod OK26,” fortæller den nyvalgte tillidsrepræsentant.
Som en del af det faglige fokus på dagen, orienterede Jonas Andersen fra Afdeling Sjælland om det aktuelle OK-forløb. Han tog imod spørgsmål fra de fremmødte, hvilket gav en god dialog om, hvordan de landsdækkende forhandlinger lander lokalt på en specialiseret arbejdsplads som flyvestationen.
Fokus på sikkerhed og fremtid
Selvom begejstringen for de store maskiner er tydelig, er der stor respekt for de kemikalier, der følger med flymaling.
“Vi elsker jobbet, men sikkerheden skal være i orden. Flymaling kræver det helt rigtige grej, og det er en af de ting, vi skal værne om i de kommende forhandlinger,” lyder det fra tillidsmanden.
Et klart signal til OK26
For Kim Lassen, faglig sekretær i Malerforbundet, var rundvisningen en vigtig påmindelse om, hvad det er for en faglighed, der skal kæmpes for i den offentlige sektor. Kim Lassen afrunder besøget:
“Det gør indtryk at se deres håndværk helt tæt på. Når man står med en organisationsgrad så tæt på 100 procent, sender det et utroligt flot signal om, at autolakererne herude står sammen. Det sammenhold tager vi med os som en stærk rygstøtte ind i OK26.”

