Arbejdskriminalitet | 19. februar 2025

Social dumping undergraver arbejdsmarkedet

Flere dokumentarer i tv og Malerforbundets egne sager viser, hvordan social dumping underminerer arbejdsmarkedet. Forbundssekretær Jesper Carl opfordrer til politisk handling og fælles indsats mod problemet.

Social dumping og arbejdskriminalitet er en alvorlig trussel mod vores arbejdsmarked. I løbet af 2024 har flere dokumentarer vist, hvordan virksomheder og arbejdere, der følger spillereglerne, bliver udkonkurreret af svindel og plat. Desværre er det ikke nyt for forbundssekretær Jesper Carl, der gennem Malerforbundets mange sager har set, hvordan social dumping og arbejdskriminalitet underminerer arbejdsmarkedet.

”Flere sager har vist massiv skatteunddragelse, dokumentfalsk, trusler på livet, ussel indkvartering, usikre arbejdsforhold og underbetaling. Det er et klokkeklart eksempel på social dumping og hardcore arbejdskriminalitet, som underminerer det danske arbejdsmarked,” udtaler Jesper Carl.

Problemerne breder sig som en epidemi

Ifølge Jesper Carl er det ikke kun byggebranchen, der er ramt. Problemerne breder sig hurtigt til andre brancher:

”Det her er ikke kun et problem i byggebranchen – det spreder sig som en epidemi på tværs af brancher. Vi står over for en udfordring, der kræver handling nu,” siger han.

Kræver politisk handling og ansvar

For at løse problemet er det nødvendigt med en indsats fra både politikere og arbejdsgiverforeninger. Jesper Carl understreger vigtigheden af, at der handles hurtigt.

”Vi har brug for, at ansvarlige arbejdsgiverforeninger og politikere træder i karakter og bekæmper denne svindel. Der skal sættes en stopper for, at offentlige midler bliver brugt på projekter, hvor reglerne brydes og medarbejdere udnyttes. Det skylder vi vores arbejdsmarked og de mange virksomheder og arbejdstagere, der hver dag kæmper for ordentlige forhold,” forklarer han.

En kamp for respekt og sikkerhed

Malerforbundet er tydelige i deres budskab:

”Vi siger nej til social dumping og ja til et arbejdsmarked med respekt, sikkerhed og ordnede forhold. Det er kun ved en samlet indsats, at vi kan sikre fair konkurrence og gode arbejdsforhold for alle,” siger Jesper Carl.


Del: