Nordjylland | 24. marts 2020

Udtalelse fra Malernes Fagforening Nordjylland

Af Malernes Fagforening Nordjylland

En enig bestyrelse i Malernes Fagforening Nordjylland, siger klart NEJ til den forligsmandskitse, vi har modtaget.

Vi anerkender fuldt ud, at Coronakrisen har ramt Danmark og det har skabt en situation, som nødvendiggør, at vi står sammen og udviser samfundssind.

Det var også derfor at alle formænd og næstformænd i både Malerforbundet og i samtlige af Malerforbundets lokalafdelinger skrev til både forligsmanden og vores statsminister, og bad dem udsætte de igangværende overenskomstforhandlinger i 6 måneder.

Det gjorde man i Norge, den anmodning blev dog ikke hørt her hjemme, det ville ellers have givet ro i samfundet, til at tage kampen op mod Coronaen.

Vores modpart har på intet tidspunkt ønsket reelle forhandlinger, selvom vi kom med flere tilbud. Vi havde lagt vores hovedkrav på hylden i et forsøg på at få et forlig, som begge parter kunne se sig selv i, særligt i disse krisetider. Det eneste vi bad om til gengæld, var at vores modpart gjorde det samme.

Så havde vi muligvis kunnet få lidt stigninger på vores prisliste. Andre fag har fået 6,3 % på deres prislister, og det ønskede vi også på vores til gavn for vores medlemmer, men også for vores arbejdsgivere.

Men det ønskede modparten ikke. De var helt med på, at vi ikke skulle have opfyldt vores hovedkrav, men de fraveg ikke deres egne. Derfor var det ikke muligt at opnå en fornyelse af vores overenskomst.

I forhandlingsudvalget blevet vi mødt med arrogance fra forhandlerne fra Dansk Byggeri og Danske Malermestre, de udnyttede til fulde den situation som hele samfundet står i, og vi føler at vi har siddet og forhandlet med en pistol for panden.

Derfor siger vi helt klart fra og vil opfordre alle vores medlemmer, som arbejder under en overenskomst for Dansk Byggeri og Danske Malermestre, til at sige NEJ til den kommende afstemning.

Og så en lille bøn til alle jer som arbejder i andre fag end vores, og som også skal stemme om jeres overenskomster. Når vi siger ”Sammen om OK20”, så mener vi det, og vi håber på solidaritet fra alle jer. Vi er klar til at gå hele vejen for jer, det håber vi også I er for os.

På bestyrelsens vegne i Malernes Fagforening Nordjylland

Stem Nej

Afdelingsformand

Carsten Munkholm Larsen


Del: